Арбітраж - це стратегія, в якій одночасно купуються і продаються папери з метою отримати прибуток на дисбалансі цін різних ринків або інструментів, який виникає при запізнюванні динаміки ціни одного ринку щодо її зміни на іншому. У більшості випадків котирування пов'язаних і ліквідних інструментів рухаються узгоджено, проте під дією деяких учасників (наприклад, покупки або продажу великого пакета акцій, зміну валютного курсу, різкому зростанні або падінні базового інструменту тощо), може виникнутикороткочасний дисбаланс між цінами.

Тепер введемо деякі визначення.

Справжньою (істинною) ціною паперу одного ринку називається ціна, яка розраховується з урахуванням усіх відомих пропорцій щодо ціни на іншому ринку.

Чистий арбітраж - це безризикові операції по купівлі паперів, що відхилилися вниз від свого "істинного" значення на одному ринку і продаж від відхиленої вгору від "істинної" ціни на іншому ринку. Коли ціна сходиться з "істинною" ціною арбітражер отримує прибуток.

Статистичний арбітраж - це арбітраж, який передбачає роботу не з парою інструментів, а з портфелем з десятками і сотнями паперів, які ретельно відібрані на різних ринках, щоб диверсифікувати ризики. Портфель в статистичному арбітражі складається автоматично і цей процес складається з 2-х фаз:

  1. Складання рейтингу паперів. Вибираються акції, які мають високі оцінки на кандидати на покупку, і низькі - на продаж. Власне формула підрахунку рейтингу визначається трейдером на основі статистичних даних в надії на те, що після виявленого відхилення, ціна повернеться до своїх "істинних" значень. Наприклад, якщо папір минулого тижня показав незвичайний ріст, то його рейтинг низький, і навпаки.
  2. Зменшення ризику. На цій фазі папери групуються в портфель згідно точно розрахованим пропорціям. Тут можуть використовуватися як свої, так і комерційні системи оцінки ризику (MSCI Barra / APT, Northfield, Axioma). Через обмежену ліквідність, капітал на торгового робота має бути обмежений від 10 до 100 тис. доларів.

Необхідні дані для арбітражу: історія тикових OHLСV.

Інструменти арбітражу: акції, ф'ючерси, ADR, FOREX, облігації, опціони.

Учасники арбітражу: хеджеві фонди та інвестиційні банки, приватні трейдери з доступом до біржового шлюзу.