Куди вкласти гроші? –  улюблене питання українців. З кожним роком це питання стає все актуальніше. Дехто боїться банків із-за декількох випадків банкрутства та введення тимчасової адміністрації, а дехто не довіряє гривні, так як вважає, що може обвалитись, а далі взагалі не зрозуміло. А дехто і у долар вже не вірить, адже вже давно ходять слухи про те, що долар втратить в ціні і його замінить інша валюта. Вихід один – йти на фондовий ринок.

В цій програмі біржової абетки буде розглядатись тема «Фондовий ринок і біржа. Як це працює в Україні». Ведучий програми – Віталій Школьний, який розповість Вам, що Фондовий ринок або ринок акцій, облігацій і інших цінних паперів – це складова частина ринку капіталів; ринок торгівлі цінними паперами, як допущеними до торгів на біржі, так і тими, що торгуються поза біржею.

Попередниками сучасних фондових ринків були середньовічні вексельні ярмарки. Безпосередньо фондовий ринок в сучасному розумінні появився в кінці XVI століття. Найстаріша фондова біржа вважається Амстердамська, яку організували в 1611 році. Тут торгували як товарами так і цінними паперами.

Генеральний директор брокерської компанії «Спеціаліст цінні папери», Олександр Стародубцев, говорить: «фондовий ринок – це ринок, де котируються цінні папери: акції, облігації, векселі. Якщо Ви купуєте цінні папери, а потім їх перепродуєте, то Ви – інвестор. Якщо Ви випускаєте ці цінні папери для того, щоб їх продати, то Ви – емітент або підприємство, якому потрібні гроші.

Будь-який фондовий ринок складається із суб’єктів, інвесторів, торгівців, самого біржового і не біржового ринку,  органів державного регулювання та нагляду. Крім того, є саморегульовані організації – об’єднання професійних учасників ринку цінних паперів.

Олександ Стародубців коментує, що професійні посередники на фондовому ринку це – брокери, інститути спільного інвестування (збирають гроші по частинах і інвестують їх), біржі (організовують процес торгівлі). Над усім цим стоїть українська комісія по цінним паперам, яка видає велику кількість нормативних документів, в яких цей процес добре прописаний.

Фондовий ринок поділяється на первинний та вторинний. На первинному ринку відбувається первинний випуск цінних паперів та їх перше розміщення, а на вторинному – продаються та покупаються раніше емітовані цінні папери.

Фондова біржа – це організація, ціллю якої являється представлення місця для здійснення торгових угод і зведення разом покупців та продавців цінних паперів.

В 1773 році лондонські брокери вирішили заключати угоди в спеціальному приміщенні, яке назвали Stock Exchange. Перша фондова біржа в Америці виникла 1791 році у Філадельфії. У 1792 році виникла відома Нью Йоркська фондова біржа.

Олег Ткаченко, завідуючий правлінням ВАТ «Українська біржа», говорить, що сучасна фондова біржа – це організація, предметом діяльності якої є представлення умов, необхідних для обороту цінних паперів і інших фінансових інструментів; а також визначенню біржового курсу і розкриття інформації по результатах торгів.

Виходячи із цього основними задачами фондової біржі є наступні:
-    централізоване місце укладання угод купівлі-продажу цінних паперів або інших фінансових інструментів;
-    забезпечення гарантії укладання біржових угод;
-    забезпечення прозорості біржових торгів.

 

Директор департаменту інтернет-трейдинга інвестиційної групи «Сократ» Світлана Опрощенко зазначає, що основною ціллю фондової біржі є підтримання ліквідності вкладів інвесторів. Що таке ліквідність? Ліквідність  - це можливість у будь-який момент вклади інвесторів перевести в грошові засоби. Це означає, що Ви можете продати цінний папір в будь-який момент часу по ціні, що приблизна до ринкової ціни.

З початку 2009 року торгівля цінними паперами стала доступною для звичайних громадян. Так до 2009 року, щоб купити цінні папери, необхідно було зв’язатись з брокером і по телефону пробувати заключити угоди, а потім дати заявку на купівлю (продаж) цінних паперів. Звичайно, це вимагало деякий час, у інвесторів не було достатньої інформації по ринку цінних паперів, так як це вимагало доступ до біржі. А ось, починаючи з 2009 року Українська біржа запустила доступ фізичним особам до торговим сесіям і торговим площадкам через інтернет.

Олег Ткаченко коментує, що ріст фондового ринку, в першу чергу, пов'язаний з приходом приватних інвесторів на український фондовий ринок. З допомогою системи інтернет-трейдинга приватні інвестори почали купувати-продавати цінні папери і в зв’язку з чим виросла ліквідність фондового ринку, що дало росту основних показників фондового ринку України.

Кількість клієнтів брокерських компаній росте з кожним днем. Український фондовий ринок росте та розвивається. На площадках збільшується об’єм торгів та спостерігається помітне пожвавлення. Ні-хто не попіклується за Ваші гроші краще ніж Ви самі. До того, ж бути відповідальним за свої інвестиції, бачити результати своєї роботи і отримувати винагороду за свою працю, - все це спонукає людей виходити на фондовий ринок і самостійно управляти власним капіталом. Як це робити правильно, ми розповімо у наступних програмах біржової абетки.