Плани та прогноз на 2013 рік

Так почався 2013 рік. Що нам цей рік принесе? Які будуть тенденції? Куди буде рухатись ринок? Який буде курс гривні? Що робити в 2013 році? Куди вкласти гроші?

Ці та інші питання цікавлять інвесторів.

А тепер все по порядку.

В першу чергу я хочу припустити, що можливо 2013 рік буде переломним. В цьому році ми побачимо сформовану тенденцію, яка буде визначати подальшу долю та наступний ріст чи падіння.

Почнемо з фондових ринків. В цьому секторі є велика імовірність обвалу світових фондових індексів та третьої фази світової кризи. Саме ця фаза призведе до ще більшого падіння ринків, при цьому ще більше ніж це було у 2008 році. Імовірно що з цією кризою будуть боротись подальшим друкуванням грошей. Тому інвестору  важливо вловити той момент, коли ціни на акції впадуть, а гроші ще не знеціняться. Саме в цей момент варто купити акції підприємств, поки гроші ще мають ціну.

Проте хочу відмітити, що обвал світових ринків не означатиме обвал українського фондового ринку, так як відомо, що наш фондовий ринок і так майже на дні за фундаментальними показниками. Тому у випадку третьої хвилі світової кризи рекомендую звернути увагу на світові ринки, а краще на російський фондовий ринок, так як він є доступнішим для нас. Поки ще не має візового режиму з Росією, можна відкрити там рахунок в цінних паперах (після обвалу російських індексів) та купити російських акцій. Проте необхідно буде сплатити податок 30% з доходу, так як такий податок встановлюється для нерезидентів Росії. Є способи уникнути такого податку, а саме купити акції через родичів або спробувати отримати російське громадянство (якщо плануєте інвестувати великі суми, то можна неофіційно потратити кілька тисяч доларів на громадянство).

Відразу хочу наголосити щодо інвестування на інших світових біржах, таких як в США. Є багато фірм, які пропонують послуги брокера. Не вірте їм. Це шахраї. В Україні немає фірм, які надають послуги брокера на ринку США. Це заборонено українським законодавством. Українці не можуть володіти акціями підприємств в США без спеціального дозволу НБУ.

Так як ми звернули увагу на шахраїв, то вернемось до історії. Саме в часи криз шахраї плодяться як ті гриби після дощу. Так як Україна ще не виходила з кризи з початку своєї Незалежності, то можна сміло стверджувати, що шахраї плодились протягом її незалежної історії, починаючи напесточниками на ринках і закінчуючи інвестиційними фондами, такими як Нафтаенергоінвест, МММ та ін.

Проте новий вид шахрайства, як так званий ринок ФОРЕКС, появився в Україні значно пізніше. Форекс появився з розвитком в Україні інтернету і набув великої популярності, так як в нашій країні ще й досі відсутні інструменти накопичення багатства та інвестування. Як раз цим і користуються шахраї, які витрушують гроші з наших кишень. Можливо читач ще не розуміє, що ФОРЕКС – це лохотрон, то я ще раз скажу, що на Форексі Ви ніколи гроші не заробите. При цьому ці форекс-контори дійшли до такої наглості, що вони себе представляють брокерами на фондовому ринку. Це додатково заплямовує репутацію звичайних справжніх чесних брокерів на фондовому ринку. Будьте обережні. Навчіться в першу чергу розрізняти форекс-брокерів від справжніх брокерів. Не ведіться на різну рекламу різних Альпарі, Телетрейдів, Форекс-клубів, MMCIS та інших… Не ведіться на довірче управління на Форексі та ПАММ-рахунки, які зараз так популярні. Всі вони хочуть видурити у вас гроші.

Тепер трошки глянемо на попередній 2012 рік, адже на основі його можна зробити прогнози та тенденції на 2013 рік.

Так я ми почали розмову з шахраїв, то продовжимо її. Відзначимо, що форекс-компанія MMCIS отримала ліцензію на брокерську діяльність на українському фондовому ринку. Представляєте, наскільки цим шахраям вистачило наглості, щоб отримати цю ліцензію? Крім того 2012 рік можна було назвати роком MMCIS, так як їхня реклама була всюди…

Тепер хочу сказати про те, що MMCIS стверджує, що вони вкладають гроші в ІТ галузь, яка дуже прибуткова. Таким чином вони хочуть замулити гроші новим ЛОХам, так як зараз побутує хибна думка в суспільстві, що в ІТ галузі крутяться дуже великі гроші. Це БРЕХНЯ. Я сам працю в ІТ галузі. В цій галузі немає ніяких грошей і ніяких великих прибутків, так як Україна – це сировинно-орієнтована країна, яка експортує природні ресурси за кордон. Саме тут крутяться гроші та прибутки.   А українська ІТ галузь – це лише кілька тисяч програмістів які отримують зарплату із-за кордону. Це звичайна купка найманих працівників, які працюють в орендованих приміщеннях. Ці люди не працюють на українську економіку і в будь-який момент можуть розчинитись. Тут немає куди вкладати гроші, так як уся українська ІТ працює на США і Європу. Цим людям все одно де працювати чи в Україні, чи в США, чи в Китаї, чи на безлюдному острові.

Ще одним цікавим явищем в Україні в 2012 році було МММ. В котрий раз це доводить зневіру українці до влади, що вони згідні нести гроші в МММ при цьому знаючи, що це фінансова піраміда. Хоча долар – це теж фінансова піраміда. Якщо хто це ще не зрозумів, то рекомендую негайно переосмислити свої фінансові переконання.

Тепер відійдемо від шахраїв, так як я думаю, що вже багато про них сказано.

Розглянемо тепер український фондовий ринок в 2012 році та поступово перейдемо до 2013 року. Наш ринок падав. При цьому ми падали, а усі світові ринки росли. Причин падіння нашого ринку є декілька. Це високі ставки по депозитах, девальваційні очікування, недовіра інвесторів, податкові нововведення.

Ще цікавим в 2012 році було те, що усі чекали девальвації гривні. Як я переконував своїх колег, що девальвації в 2012 році не буде, вони зі слиною мені кричали, що гривня обезціниться і долар буде коштувати більше ніж 10 грн. Але цього не сталось після Євро-2012. Вони мені потім казали, що гривня обезціниться після виборів в парламент, так як її штучно стримували до виборів. Але і цього не сталось. Тому, шановний читачу, можливо і ви є теж прихильником девальвації гривні. Але я даю тільки ті поради і прогнози, яких я сам дотримуюсь, і ці прогнози справді є прогнозами (а не криками деяких відомих аналітиків, які одночасно пишуть що ринок зросте, а через день пишуть, що впаде, і таким чином присвоюючи собі право на те, що вони передбачили фінансову кризу), так як я ці прогнози підтверджую своїми діями з своїми грошима. В котрий раз переконуємось, що правду О. Елдер писав, що натовп завжди програє. Тому не дивно, що багатими стають тільки одиниці. Та і з економічної теорії відомо, що одночасно багатими не можуть бути усі, так як економічні ресурси завжди обмежені. Тому ніколи не ведіться за натовпом, особливо якщо цей натовп бідняків.

З іншої сторони в трейднигу та спекуляціях не варто йти проти натовпу. Тут варто порівняти економічний натовп з звичайним натовпом, який ми спостерігаємо на стадіонах та концертах. Якщо Ви підете за натовпом, то ви зайдете туди, куди заведе вас натовп. Тобто якщо натовп біжить під поїзд, то і він і вас потягне під колеса поїзда. Але якщо Ви підете проти натовпу, то він вас затовче. Тому мудрий інвестор повинен завжди стояти на стороні поза натовпом і не реагувати на його дії.

Тепер подам трохи практичних рекомендацій і прогнозів на 2013 рік.

Щодо фондового ринку в 2013 році я вже частково дав припущення на початку статті. Тут рекомендувати Вам нічого не буду, а скажу те, що я буду робити. А буду я діяти таким чином. Мої дії будуть залежати від розвитку ринку, а саме куди ринок піде в цьому році.

Якщо буде обвал світових фондових ринків, то спробую вийти через родичів або самому на російський фондовий ринок. А також якщо український ринок буде продовжувати своє падіння, то буду докуповувати акції прибуткових підприємств, а також підприємств з низькими борговими зобов’язаннями по мірі їх здешевлення. Але для цих цілей в цьому році я буду виділяти не більше 5 тис. грн.

Якщо в цьому році український фондовий ринок буде рости, то я нічого не буду робити, так як я вже закупився на дні ринку в 2012 році. Крім того не буду робити активної спекулятивної торгівлі поки не нормалізується наше податкове законодавство і не зникне цей бардак з податками. В планах є тільки частково докупити кілька лотів дивідендних акцій (HRTR, CGOK, SGOK), якщо ринок буде рости. Докуповувати буду ці акції тільки в тому випадку, якщо вони не суттєво не виростуть. Те що ці акції будуть рости разом з ринком, є малоймовірним, так як неліквідні акції починають рости пізніше.

Я не прогнозую великого росту індексу української біржі протягом першої половини року. Значний ріст ми можемо побачити тільки з жовтня 2013 року, який і зумовить і подальший ріст в 2014 році. Хоча, якщо взяти те, що зараз наші аналітики стверджують що росту не буде, або буде незначний ріст до 10% в 2013 році, то дуже імовірним є стрімкий ріст і в першій половині 2013 року (навпаки твердженням аналітикам).

Цікавим є ринок української нерухомості. Як бачимо, що незважаючи на кризу і падіння фондових ринків, нерухомість впала незначно. Протягом 2009-2012 років спостерігається незначне падіння цін на квартири. При цьому у Львові нерухомість за останні два роки навіть подорожчала незважаючи на апокаліптичні крики на різних інтернет-форумах, типу фінанс.уа. Причин тримання цін на нерухомість є декілька. Основними причинами є відсутність альтернативних інвестиційних інструментів, недовіра населення до фінансових установ, обмін квартир, мала доля проблемних іпотечних кредитів, фінансова неграмотність українців та їхній менталітет. Можливо менталітет українців є основним чинником того, що ціни на нерухомість не падають. Адже відомо, що кожен українець (на відміну від американців) мріє жити у власному помешканні або як говорять, “Моя хата скраю”. Якщо появляться доступні іпотечні кредити, то ціни на нерухомість поповзуть догори.

Тепер перейдемо до прогнозу курсу гривні на 2013 рік. Незважаючи на девальваційні очікування населення в Україні та інформаційний шум щодо девальвації в 2012 році, гривня не обезцінилась, а навпаки трошки її курс піднявся щодо долара. Усі аналітики так дружно писали, що гривня обезціниться. Звичайно вони писали те, що хочуть чути люди. Так само і політики роблять.

Тому ще моя порада – не слухайте різних горе-аналітиків. Майте свою голову на плечах. Не дозволяйте інформаційному шуму впливати на ваші фінансові рішення.

В 2013 році можливий подальший інформаційний шум щодо девальвації, але вже не такий масований. Адже люди вже цю “мульку” про девальвацію не сприймають, так як девальвації гривні не відбулось. Імовірність девальвації гривні теж низька в 2013 році, проте в цьому році вона вища ніж в попередньому. Тому рекомендую в цьому випадку притримуватись такого правила: якщо біднота далі буде стверджувати, що гривня обезціниться, то робити навпаки – тримати заощадження в гривні.

Що буду робити я? Я далі усі грошові заощадження буду тримати на гривневих довгострокових депозитах. Забирати депозити буду тільки у тому випадку, якщо гроші будуть потрібні для якоїсь великої покупки. Звичайно, я тримаю трошки доларів та євро на випадок девальвації гривні або скачків курсу, так як я не тільки інвестор, але і вроджений спекулянт.

Ще одна порада. Якщо ви маєте багато доларів, то я би не рекомендував зараз їх продавати. Почекайте наступного скачка курсу на кілька копійок. Тоді продайте. Робіть все навпаки до дій натовпу. Коли долар росте, то продавайте (не дивіться на інших людей, що панічно його купують), а коли падає, то купуйте. При цьому робіть це частинами використовуючи метод усереднення. Я припускаю, що 2013 рік буде цікавий щодо коливань курсу гривні. Тому варто використати таку можливість для спекуляцій з реальними грошима, а не віртуальними котируваннями, які дають своїм клієнтам-лохам Форекс-контори.

6 коментарів до “Плани та прогноз на 2013 рік

  1. Ціна нерухомості в Україні зумовлена великим потенційним попитом, малою реальною пропозицією, низькою купівельною здатністю, відсутністю податкового тиску на володіння великою кількістю нерухомості, недовіра до фінансових установ і аж тоді менталітет українця.

  2. Дуже прикро, що більшість населення, певно, і не знає, що існує фондовий ринок, як альтернатива депозитам і нерухомості.

  3. В Україні немає фірм, які надають послуги брокера на ринку США. Це заборонено українським законодавством. Українці не можуть володіти акціями підприємств в США без спеціального дозволу НБУ.

    1. Ні на які. Я консультувався з своїм брокером про можливість купівлі акцій Газпрому. Така можливість є тільки не прямо. Акції Газпрому я можу купити, але їх власником буде мій брокер, а не я. Брокер пропаде, пропадуть мої акції Газпрому разом з брокером. Аналогічна ситуація і за акціями Майкрософт чи Фейсбука, якщо ви захочете їх купити. Дуже великі ризики, щоб довіряти право на власність акцій брокеру.

  4. В Україні немає фірм, які надають послуги брокера на ринку США. Це заборонено українським законодавством. Українці не можуть володіти акціями підприємств в США без спеціального дозволу.

    На які нормативні акти Ви спираєтеся? Дякую.

    1. Ні на які. Я консультувався з своїм брокером про можливість купівлі акцій Газпрому. Така можливість є тільки не прямо. Акції Газпрому я можу купити, але їх власником буде мій брокер, а не я. Брокер пропаде, пропадуть мої акції Газпрому разом з брокером. Аналогічна ситуація і за акціями Майкрософт чи Фейсбука, якщо ви захочете їх купити. Дуже великі ризики, щоб довіряти право на власність акцій брокеру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.