Найбільші ризики на Українському фондовому ринку

В цій статті хочу розповісти про найбільші ризики на Українському фондовому ринку та деякі речі, про які замовчують брокери та інші професійні учасники ринку цінних паперів. Припустимо, що ви начитались і наслухались про те, що на біржі можна заробити багато грошей. Хоча і скептики вам теж можливо сказали, що гроші можна і втратити на біржі. Але все ж таки Ви вирішили торгувати акціями та іншими цінними паперами на Українській біржі.

Звичайно, імовірно, Ви раніше торгували на Форексі і втратили можливо 10 доларів, а можливо і цілу 1000 доларів. З цього моменту Ви зрозуміли що Форекс – це лохоторон і зацікавились фондовим ринком. Адже Вам брокер все детально розповів про Український Фондовий Ринок. Адже тут насправді купують і продають акції реальних підприємств, а не повітря чи віртуальні долари. Купивши акцію інвестор стає співвласником підприємства. Це аналогічно як бути власником квартири або земельної ділянки – пояснюю для дуже тупих. Тільки для того, щоб стати повноцінним власником, необхідно володіти контрольним пакетом акцій.

Звичайно Ваш брокер попередить і про ризики на біржі. А саме він розповість, що є обвали і паніки на біржах, коли ціни на акції падають, до валюта може девальвувати, та інші казочки.

Але це все не є ризиками для довгострокового інвестора. А навпаки падіння цін на біржі є гарним моментом прикупити ще акцій. А погані часи можна перечекати. Ви ж не завтра плануєте помирати.

Першим і найбільш небезпечним ризиком є емісія акцій підприємством. Це подібно до того коли держава друкує дуже багато грошей та ціни ростуть в десятки разів. Можна порівняти з голодними 90ми роками, коли ми мали гіперінфляцію. Така гіперінфляція також буває і на фондовому ринку. На щастя, емісія акцій робиться не усіма підприємствами одночасно, а тільки деякими, власники яких хочуть або “кинути” мінотарних акціонерів, відібравши їхні права власності шляхом розмиття цінних паперів, або коли кілька основних акціонерів щось не поділили між собою. Є варіант ще емісії для поповнення оборотного капіталу. У будь-якому випадку емісія призводить до обезцінення акцій. Прикладів емісії досить багато. Можна назвати недавні емісії – це Укрсоцбанк, Металургійний комбінат Ілліча, Маріуповський завод тяжкого будування та інші. В більшості випадків після емісії  ціна акції падає більше ніж на 90%.

Іншою проблемою є кратність лоту на біржі. Мало хто звертає на це увагу, але саме ця проблема призводить до того, що інвестор не зможе ніколи продати цінні папери на біржі, які він купив раніше. Таке явище дуже часто зустрічається після обвалу ринку, а також після емісії акцій. Представляєте собі, Ви купили “мусорні” акції, які потім подешевшали більш ніж на 90%, і Ви ще не зможете їх продати.

Ще подібною проблемою є те, що біржа встановлює максимальні і мінімальні ціни на акції, по яких Ви зможете купити або продати ці акції. Ось таке маніпулювання цінами шляхом задання певного цінового діапазону, в якому можна здійснювати торги. Недавньо я з цим явищем зіткнувся і не зміг продати акції AVTO, які я купив раніше. Детальніше про це я описав в попередній статті.

Ще одною проблемою є стосунки з нашою податковою. Відомо, що українські закони приймали депутати-підараси. Тому і закони, в т.ч. Податковий Кодекс є поганим, який не захищає прав інвестора. Так  незрозуміла процедура сплати податків в зв’язку з тим, що брокери тепер стали податковими агентами. Це означає, що Ви маєте щороку подавати в податкову декларацію про доходи, платити по цій декларації податки. А потім ще брокер буде платити з вашого рахунку податки при виведенні коштів.  Тому досить імовірною може бути ситуація, коли Ви сплатите не 15%, а цілі 30% податку. Щоб цього не сталось, потрібно чітко вести облік своїх усіх операцій на Фондовому ринку та зберігати усі документи, а саме усі квитанції, договори, звіти біржі та брокерів. Це усе треба тримати у паперовому вигляді та зберігати усю цю макулатуру протягом довгих років, якщо  Ви – довготерміновий інвестор-спекулянт. Ще майте на увазі, що електронний цифровий підпис, за який ми платимо  щороку 100 грн., не має ніякої юридичної сили, якщо Ви будете щось доводити у суді. Ми ще не у тій країні живемо, де би чиновники розуміли електронний підпис. У випадку, якщо в Вас не знайдеться достатньо документів (наприклад квитанцій банку, якими ви поповняли рахунок брокера – в податковій досить часто теж сидять мудаки, які ще не розуміють, що вже давно нормальні люди користуються інтернет-банкінгом) то Вас зможуть змусити заплатити податок не з різниці а з загальної суми. Представляєте, Ви маєте оборот 20 мільйонів грн.  в рік. (це можливо навіть при сумі 10 тис. грн. при активній торгівлі наприклад скальпери), а збільшили свій капітал з 10 тис. до 20 тис. То ви маєте заплатити 3 млн. грн. податку замість півтори тисячі. Тут вже кримінал… на Вас можуть і статтю кримінальну подати за ухиляння від сплати податків у дуже великих розмірах.

Ще одним сюрпризом для тих, хто захотів робити багато операцій в день (дейтрейдиг) та торгувати ф’ючерсом, є те що така торгівля передбачає здійснення багато збиткових операцій. А податки прийдеться все одно платити. Тут так усе наплутано з перенесенням від’ємного результату в наступний звітній період, що вважається, що постійно потрібно платити і платити податки, а від’ємний результат інвестору ніколи не врахують.

 

2 коментарі до “Найбільші ризики на Українському фондовому ринку

  1. Мдаааа… печально всё это.
    Свой NASDAQ у нас на Украине врядли появится. 🙂
    Не страна – а село галимое.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.